manfaat pisang campur susu

manfaat pisang campur susu Бананите може да ви влезе во дневното мени дополнување покрај бетел овошје змеј овошје. Бидејќи банана е еден плод што има многу предности и придобивки за нашите тела. Во прилог на добро здравје, исто така можете да го користите банана како третман на кожата да се направи повеќе убави и здрави .

Постојат многу различни видови на банани расфрлани во разни делови на Индонезија. Но во целина, корисноста и ефикасноста на банани е речиси иста . Можете само да се погледне зрели банани веднаш да се консумира директно или се користи како свеж сок . Еве некои бенефиции на банани кои можете да ги добиете.

Може да го подобри здравјето на мозокот
Бананите може да го подобри разбирањето и концентрацијата на мозокот на начин рутински и редовно консумираат три пати на ден како десерт .

Може да се користи за лекување на болести на дебелото црево и абдоминална
Банани mengandungan витамин Ц , кој може да биде корисно како воспалителна одбрана. Начинот е да се земе банана , откако се меша со млеко како состојка за лекување на болести на дебелото црево . Покрај тоа, со висока содржина на влакна во овошјето може да се задржи и да ја вратите на цревната здравје .

За циркулација
Во прилог на витамин Ц, банани се исто така mengandungan калиум и калиум , кој служи за да им помогне на циркулацијата на телото, така што циркулацијата на кислород до мозокот да бидат мазни. Калиум исто така може да помогне во забрзување на срцето, го намалуваат ризикот од мозочен удар и се регулира нормален крвен притисок.

За да се забрза вашиот апетит
Можете да консумираш до две банани меша со лажица мед да се зголеми апетитот.

Овошје облоги може да се користи како извор на енергија
Ако чувствувате уморни и исцрпени да го нападне поради еден ден на работа, банани може да биде решение . Содржина на шеќер се најде во банани лесно може да се варат и претворена во извори на енергија.

Да им помогне да се справат со дијабетес
За дијабетичари , можете да го користите типична банана Gorontalo (Северна Сулавеси ) GORoho парен потоа се меша со рендано млади кокос како дополнителна исхрана за дијабетичари.

Да скаменети програмата за слабеење
За оние од вас кои ја стартувате програмата банана диета може да додадете менија да ви помогне да изгубат тежина. со јадење четири банани и четири чаши на не- млеко или млеко може со секој ден најмалку 3 дена во неделата, ќе ви помогне да изгубат тежина. Само 1250 калории и менито е разумно вклопуваат и здрав.

Може да помогне за надминување на изгореници
Да се ​​справат со помали изгореници , можете да го користите еден дел од банана фабриката. Начин да се земе пепелта на банана лисја , а потоа додадете кокосово масло. После тоа , ќе се применуваат на погодената изгореници на кожата.

Можат да се третираат залак на комарец
Начинот на кој е лесно, само се малку во внатрешноста на банана кожата и се фаќа на кожата bentolan поранешниот каснување од комарци . Како се верува за да се намали чешање и црвена убод на комарец .

Може да се надмине анемија
Бананите содржат висок железо толку добро за луѓе со анемија. Едноставно консумираш до две банани секој ден рутински и редовно.

Може да помогне да се намали менструалната болка
Сепак банана mengandungan Витамин Б6 е доволно висока , така што тоа може да помогне да се намали нивото на шеќер во крвта што може да го оштети вашето расположение и да предизвика болна менструација.

Во прилог на добро здравје, банани се исто така добри за секојдневна нега на кожата. Меѓу нив е и да ја омекне кожата, разлиствам мртвата кожа, и ги просветли. Можете да направите маска од банана и неколку други природни состојки како авокадо, маслиново масло или јагода. Со среќа!

. Bookmark the permalink.

Leave a Reply